Kasza to skarbnica mikro i makroelementów wspierających organizm.
Ugotuj kaszę w proporcji 1:2 ( np. szklanka kaszy i 2 szklanki wody), dodając marchewkę, suszone pomidory, brokuły czy inne warzywa, które lubisz. Weź kaszę gryczaną paloną lub białą- ma ona delikatniejszy smak - nie została poddana obróbce cieplnej, jak palona.
Jeśli nie przeszkadza Ci gluten, weź kaszę jęczmienną lub kuskus, który jest extra szybki w przygotowaniu- dla wersji ASP.
Jak zwykle, mile będzie widziana posypka z posiekanej natki pietruszki czy koperku.
Kasza na zdjęciu ugotowana z dodatkiem kurkumy, pieprzu, pestki słonecznika i pieczarki poddusiłam z solą kłodawską i olejem kokosowym, a na koniec do gotującej się kaszy dodałam brokuły. Można dosmakować czarnuszką, papryką, itd.
Wyjątkowa jest kasza jaglana, z dużą zawartością krzemu (na włosy i paznokcie), i oczyszczająca organizm. Tę kaszę przyrządzałam w stylu prymitivo ;) : kasza, olej kokosowy lub lniany (ten do polania już, nie gotowania) i sos sojowy lub sól. Mniam!
Wersja kasza jaglana na słodko: gotujemy kaszę z kilkoma daktylami i/lub rodzynkami, na koniec możemy też dodać wiórki kokosowe, doprawiamy mielonym cynamonem i gotowe!
Makarony nie muszą zamulać organizmu glutenem. Do wyboru mamy obecnie tak wiele: kukurydziany (chyba najtańszy), z mąki grochowej, z ciecierzycy i in. Najczęściej gotowałam makaron wrzucając na wrzącą wodę i dodając tłuszcz już na koniec. Do makaronu można użyć sosiku pomidorowego, dodać dowolne warzywa, lub sos pieczarkowy.
Sos pieczarkowy: pokrój pieczarki, wrzuć na patelnię dodając olej kokosowy i sól- można przykryć i poddusić; można też dusić na wodzie, by użyć mniej tłuszczu/ można też przygotować sos w garnuszku. Kurkuma i pieprz mile widziane przez swe cenne właściwości, do tego ze 2 łyżki koncentratu pomidorowego, można dodać też pestki słonecznika czy dyni- na te ostatnie trzeba uważać, gdy się praży, bo potrafią wystrzelić na kuchnię :) .
Makaron ASP- weź chiński makaron ryżowy lub z groszku (duża zawartość białka), zalej z przyprawami, po kilku minutach osącz i dodaj sos pomidorowy/ groszek czy mieszankę warzywną z mrożonki.
Bigos w tym wydaniu to hit łatwości, jedyna trudność to nie podjadać w trakcie- jeżeli ma się takie ambicje ;). Kupujemy kiszoną kapustę, wrzucamy na patelnię lub do gara, dusimy z ulubioną kurkumą, pieprzem, gałką muszkatołową i czym chcesz jeszcze. Dodajemy pokrojone pieczarki lub grzyby shitake, które wymagają wcześniej moczenia. Wrzucamy dobre (niesiarkowane) suszone śliwki; pielęgnujemy w trakcie mieszając.
Komentarze
Prześlij komentarz